همیشه حرف از رفتن هاست. کاش کسی با آمدنش غافلگیرمان کند.


+ دهکده پارسیان در چین

شهر "یانگ‌جو" در ازمنه قدیم یک شهر مشهور تاریخی بین‌المللی در چین شمار می‌رفت و تعداد پارسیانی که از راه دریا یا جاده ابریشم به این منطقه می‌آمدند، بسیار بود. در شرق "یانگ جو" دهکده‌ای به نام "بو سی جوان" به معنای "دهکده پارسیان" وجود دارد که سابقه آن حداقل به ششصد سال قبل باز می‌گردد. رودخانه "بوسی" (پارسی) نیز از مرکز این دهکده عبور می‌کند.

اکنون در مسیر ورودی دهکده، لوحه‌ای قرار دارد که بر روی آن به زبان چینی "بوسی جوان" و "دهکده پارسیان" به زبان فارسی حک شده است.


در سال 1994 میلادی دولت محلی بنا به درخواست مردم، کوشک یادبودی به سبک ایرانی بنا کرد. بر روی لوحه‌ای که در کوشک بادبود قرار دارد، تاریخچه دهکده پارسیان حکاکی شده است که ترجمه متن آن از این قرار است:

دهکده پارسیان در گذشته‌های دور "جوشوگاه" نام داشت. از دوران دودمان "تانگ" بازرگانان ایرانی در این‌جا رفت و آمد داشته‌اند و از احترام و گرامیداشت مردم برخوردار بودند و با مردم این‌جا در صلح و آرامش به سر می‌بردند. سالی سیلاب‌خیز که راهزنان فراوان گشته بودند، بازرگانی پارسی (ایرانی) مردم را در راندن راهزنان رهبری کرد و جان و مال مردم را نجات داد.

اما در این راه جان خود را فدا کرد. دشمن پیکر قهرمان را به رودخانه افکند و رود، پیکر خونین قهرمان را به کام خود کشید. آب خون‌آلود نشانه فداکاری و دلیری قهرمان گشت. مردم پیکر او را در کنار دهکده به خاک سپردند و "جوشوگاه" را "دهکده پارسیان" نام نهادند و از آن زمان به یاد قهرمان بزرگ، هر سال مراسم "پرسه" برگزار نمودند. سرگذشت وی در میان مردم زبانزد شد و دولت به خواست مردم و برای گرامیداشت و یادبود این قهرمان لوحه‌ای تنظیم کرد.

جالب این‌که اکنون در این دهکده، تابلوهای رستوران بوسی، اقامتگاه بوسی، آرایشگاه بوسی و درمانگاه بوسی هم دیده می‌شوند.

 

نویسنده : محسن ; ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک